Bakan Fidan: Gazze’de bir an önce tam ateşkes sağlanmalı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Belarus Dışişleri Bakanı Sergey Aleynik ile Ankara’da bir araya geldi. Bakanlığın X sosyal medya hesabından görüşme hakkında paylaşım yapıldı. Paylaşımda, Bakan Fidan’ın Belaruslu mevkidaşı ile Ankara’da görüştüğü belirtildi.

AA’nın diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konuların ele alındığı görüşmede, Gazze’deki durum da ana başlıklar arasındaydı. Bakan Fidan, “Ukrayna’daki savaş, uluslararası hukuk temelinde sona ermeli. Taraflar arasında irade oluşursa Türkiye müzakerelere ev sahipliği yapmaya hazır” dedi.

‘ZULÜM VE ŞİDDET KARŞISINDA SESSİZ KALINAMAZ’

İsrail-Filistin çatışmalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Fidan, İsrail’in şiddet yoluyla güvenlik tesis edemeyeceğini vurgulayarak, “Filistinlilere uygulanan zulüm ve şiddet karşısında sessiz kalınamaz” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Fidan, Türkiye’nin Ukrayna’daki savaşın, uluslararası hukuk temelinde, barışla sonlanmasını arzu ettiğine dikkati çekti. Savaşın uzamasının hem bölgesel hem küresel düzeyde olumsuz etkileri olduğuna işaret eden Fidan, Türkiye’nin barışın tesisi için elinden geleni yapmayı sürdüreceğini, taraflar arasında irade oluştuğu takdirde müzakerelere ev sahipliği yapmaya da hazır olduğunu belirtti.

‘İNSANİ YARDIMLAR KESİNTİSİZ OLARAK GAZZE’YE ULAŞTIRILMALI’

‘Gazze’de uygulanan zulüm ve vahşet karşısında uluslararası toplumun sessiz kalmaması gerektiğine’ işaret eden Dışişleri Bakanı Fidan, görüşmede, bir an önce tam ateşkes sağlanması, insani yardımların kesintisiz olarak ulaştırılmasının temini, kalıcı barış yönünde adımlar atılması için Türkiye’nin yoğun çaba harcadığını anlattı.

İki bakanın sabah saatlerinde düzenleyeceği ortak basın toplantısı iptal edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x