CHP: İktidarın Suriye ve sığınmacı politikası çökmüştür; Erdoğan ve AKP hükûmeti bu vahim tablonun sorumlusudur

Kayseri’de 7 yaşındaki bir kız çocuğunun Suriye uyruklu bir kişi tarafından taciz edildiği iddiasıyla başlayan ve pek çok ile yayılan şiddet olayları, Suriye’nin kuzeyinde Türk bayrağının çiğnenmesiyle tırmandı. Konuya ilişkin olarak 10 maddelik bir açıklama yayımlayan CHP, “İktidarın Suriye ve sığınmacı politikası çökmüştür” dedi. Mevcut tablonun sorumlusunun Erdoğan olduğuna dikkati çeken ana muhalefet, çözüm önerilerini sıraladı.

Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde Suriyeli bir göçmenin 7 yaşındaki bir çocuğu taciz etmesini ardından başlayan gerilim sürüyor. Birçok ilde sığınmacılara karşı eylemler düzenlenirken Suriye’nin kuzeyinde de Türklere ait araçlar yakılıyor, güvenlik güçlerine yönelik provokasyon düzenleniyor.

TIKLAYIN – Kayseri’nin ardından birçok şehir karıştı!

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın olaylardan muhalefeti sorumlu tutmasının ardından CHP lideri Özgür Özel, sorumluluğun Erdoğan’da olduğunu ifade etmişti. CHP, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda iktidarın Suriye ve sığınmacı politikasının çöktüğünü kaydetti. CHP’nin “İktidarın Suriye ve sığınmacı politikası çökmüştür” başlığıyla yayımladığı açıklamasında 10 maddeye yer verildi:

  1. Türkiye’nin Ortadoğu politikası, Suriye politikası ve sığınmacı politikası çökmüştür, iflas etmiştir.
  2. Erdoğan ve AKP hükümeti var olan bu vahim tablonun başlıca sorumlusudur.
  3. Hükümet, neden olduğu Suriye krizini çözemediği gibi, Türkiye’yi bu krizin tutsağı haline getirmiştir.
  4. Erdoğan izlediği politikayla Suriye’nin yıkımına neden olurken ve Türkiye’yi dünyanın sığınmacı deposu haline getirirken, bir de bu insanların hayatı üzerinden Avrupa ile pazarlık yapmaktan çekinmemiştir.
  5. Türkiye’de giderek sayısı artan sığınmacıların yarattığı, toplumsal, siyasal, ekonomik ve demografik sorunları görmezden gelmiş, bu sorunlardan bir tanesini bile çözmek için hiçbir girişimde bulunmamıştır.
  6. Türkiye, Atatürk döneminin temel taşı olan komşuların içişlerine karışmama ilkesine sadece değil uygulamada da bağlı kalmalıdır.
  7. Türkiye, Suriye politikasını yeniden belirlemeli, mevcut statükonun devamının tıkanma noktasına geldiğini görmelidir. Maaşını ödediği ÖSO mensuplarının Türk bayrağını yakması, Türk mallarına zarar vermesi kabul edilemez.
  8. Erdoğan hükümeti, sığınmacıların geri gönderilmesi de dahil, sorununun çözümü için derhal gerçekçi ve uygulanabilir bir yol haritası yayınlamalıdır.
  9. Esad yönetimi ile normalleşme süreci sürdürülmelidir.
  10. Vatandaşlarımızı itidalli olmaya ve böyle ortamlarda görülebilecek provokasyonlar karşısında dikkatli olmaya çağırıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x