Matrix’teki Yeşil Kodların Gerçekte Ne Olduğunu Biliyor Musunuz?

Kült filmlerinden biri olan ‘The Matrix’ çarpıcı sahneleriyle unutulmaz bir efsane olarak hafızalara kazındı.

The Matrix filminin en çarpıcı detaylarından birisi bilgisayar ekranlarına yansıyan yeşil kodlar. Peki bu kodlar ne anlama geliyor?

Yeşil kodlarla ilgili ilk kez 2017 yılında bir iddia ortaya atıldı.

ASLINDA SUŞİ TARİFİ

Kodları tasarlayan Simon Whiteley, yeşil kodların aslında bir suşi tarifi olduğunu doğruladı. Whiteley, “Japon olan eşimin suşi tarifleri kitabından faydalanarak kodları oluşturdum” açıklamasında bulundu.

Yani filmde görülen tüm yeşil kodlar aslında bir suşi tarifi.

Filmdeki bu kodları tasarlayan kişi olarak bilinen ve Avustralya’da Animal Logic adlı yapım şirketinde çalışan Simon Whiteley kodların hikayesini şöyle anlatıyor: “İlk versiyonları sunduğumuzda kodlar farklıydı. Yapımcı ve yönetmenler Lana ve Lilly Wachowski bunları beğenmedi. Yeterince geleneksel gözükmediğini düşündüler. Onlar çok modern veya kimsenin bir şeye benzetemeyeceği türde dizaynlar istemiyorlardı. Japon kültüründen, hatta Manga kültüründen bir şeyler olmasını istediler.”

KİTAPLARA GÖZ ATTI, EN ÇOK İLGİSİNİ ÇEKEN SUŞİ TARİFİ OLDU

Whiteley bunun üzerine Japon olan eşine danışmış ve onun kitaplarına göz atmış. Bu kitaplardan en çok ilgisini çeken de bir suşi tarifleri kitabı olmuş ve buradaki karakterlerin kodun temelini oluşturmak için kullanılmasını uygun bulmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x