Scholz’dan Çinli öğrencilere: Almanya’da hepimiz esrar kullanmıyoruz

Almanya’nın Sosyal Demokrat Partili (SPD) Başbakanı Olaf Scholz, beraberindeki heyetle birlikte Çin temaslarına başladı. Almanya ve dünya gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan Scholz, Tongji Üniversitesi’ndeki öğrencilerin sorularını da yanıtladı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Çin’in Şanghay kentinde, İran’ın 13 Nisan gecesi İsrail’e düzenlediği ‘misilleme’ saldırısı hakkında konuşan Almanya Başbakanı Scholz, İran’ı İsrail’e yeni bir saldırı düzenlememeye çağırdı. Scholz, İsrail hükümetinin de gerilimin hafiflemesi için katkıda bulunması gerektiğinin altını çizdi.

’60 YAŞINA BASACAĞIM VE HİÇ ESRAR KULLANMADIM’

Scholz, Şanghay’da ayrıca Tongji Üniversitesi’nin öğrencileriyle bir araya geldi. Burada düzenlenen etkinlikte bir öğrenci Scholz’a Almanya’da yakın zaman içinde kısıtlı olarak yasallaşan esrar kullanımı hakkında bir soru yöneltti. Çinli öğrenci, esrarın ülkesinde yasal olmamasından da hareketle, Scholz’a, Almanya’da eğitim görmesi durumunda kendisinin de esrar kullanmak zorunda kalıp kalmayacağını sordu.

Bu soruya yanıt olarak Almanya’daki herkesin esrar kullanmadığını söyleyen Başbakan Scholz, “Daha fazla insanın esrar kullanmasını istemiyoruz, daha az insanın kullanmasını istiyoruz. Bu konu hakkında daha fazla kamuoyu eğitimi olmasını istiyoruz” diye konuştu. Scholz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buna verilecek cevap çok basit: (Esrar) içmeyin. Bu yıl 66 yaşıma basacağım ve hayatım boyunca hiç esrar kullanmadım.”

Çin ziyareti kapsamında yarın da başkent Pekin’de olması beklenen Almanya Başbakanı Scholz, ülkesinin esrarı ‘gri alandan çıkarmak’ istediğini söyledi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x